Guatr Tiroid Nodülü
16 Ağustos 2016
Kist Hidatik
16 Ağustos 2016

Diğer Hastalıklar

Rektosel Nedir ?

Menopoz sonrası dönemdeki 10 kadından 7 sinin ve genç yaşlardaki pek çok kadının hayatını çekilmez hale getiren bağırsak fıtığı, bilimsel adıyla rektosel, pelvik taban destek yapılarının zayıflaması, makat ve vajina arasındaki bariyerin incelmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Hastalar zaman zaman kulaktan dolma bilgilerle yaşadıkları dışkılama sorunlarının normal olduğu yanılgısına düşseler de uzmanlara başvuran tüm bağırsak fıtığı hastalarının şikayetleri aynı: Dışkılama güçlüğü, ıkınarak dışkılama, tuvalette geçen sürenin uzaması, dışkılama esnasında takılma hissi, parmak yardımı ile ya da kalçaların el ile kenarlara doğru çekilmesiyle dışkılama, dışkılama sonrası tam boşaltamama hissi, yetersiz boşaltma hissi, vajina bölgesinde yumru ya da baskı hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı. Tüm bu şikayetlerin nedeni ise normal bir dışkılamada makattan rahatlıkla çıkan dışkının, fıtıklaşma sonucu öne-vajinaya doğru dolması ve sonrasında ıkınma ile dışarı çıkması.

Sebepleri arasında normal doğum yapma, birden çok, zor ve müdahaleli (vakum ya da forseps) doğum, dikişli doğum, kabızlık ve ıkınarak dışkılama öyküsünün bulunması, rahmin alınması yer alırken hiç doğum yapmamış ya da sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda dahi görülebiliyor. Pelvik taban alanında uzman bir hekimin anorektal ve jinekolojik muayeneyi birlikte ve tam yapması ile doğru tanı sağlanabiliyor. MR defekografi denilen görüntüleme yöntemi ile de dışkılamanın tüm aşamaları takip ediliyor. Hastalığın yaşattığı sevimsiz durumlar hastanın yaşam kalitesini bozmakla kalmıyor, uzaması ve de devam etmesi durumunda hemoroid-basur, makat çatlağı gibi bazı anorektal hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Bağırsak fıtığından korunmak için diyetin ve dışkılama alışkanlığının önemini büyüktür . Korunmak için şu hususlara dikkat edilmelidir :

1.Düzenli olarak beslenin, öğün atlamayın. Kahvaltınızı mutlaka yapın, öğlen ve akşam yemeklerinde de sebze yemeklerini (özellikle bol posalı sebzeler, kabak, kereviz, lahana gibi) yanında bir kase yoğurt ya da marul salatası ile tercih edin, gün aşırı fırında ya da ızgarada balık yiyin.

2.Tuvalet alışkanlığınızı disiplinize edin, her yanlış uyarıda tuvalete gitmeyin, günde bir kez sabahları kahvaltıdan yarım saat sonra tuvalete gidin ve 3-5 dakikadan uzun oturmayın, dışkılama bitiminde de mümkünse duşa girerek makat bölgesine sıcak duş uygulayın.

3.Pelvik tabana yönelik egzersiz yapın, makat bölgesindeki kasları sıkma- gevşetme özelliği olan Kegel egzersizlerini öğrenin.

Genellikle beslenmenin düzenlenmesi, tuvalet alışkanlığının disiplinize edilmesi ile şikayetler azaldığı için bağırsak fıtığı hastalarının çok az bir kısmına cerrahi müdahale uygulanıyor. Şikayetleri dayanılmaz hale gelen hastalar bu konuda özel eğitim almış genel cerrahlar tarafından ameliyat edilebiliyor. Ameliyat, belden uyuştuma yöntemi ile vajinadan ya da bu iki bölgenin arasından (perineden) yapılıyor. Bir gece hastanede kalmasını takiben hasta ertesi gün günlük aktivitelerine dönebiliyor.

 

Rektal Prolabsus  Nedir ?

Kelime anlamı ile kalın bağırsağın son kısmının makattan dışarı çıkması halidir. Dışarı çıkan kısım sadece bağırsağın içini döşeyen mukoza denilen ıslak örtünün dışarı çıkması şeklinde olabilirken, daha ileri dönemlerde bağırsağın tüm kalınlığı ile dışarı çıkma şeklinde olabilir.

Rektal Prolabsusun Nedenleri Nelerdir ?

1.Hasta sürekli kabızsa, sert ve şekilli büyük abdest yapıyorsa,yıllar içerisinde sürtünme etkisi ile çeşitli seviyelerde rektal prolabsus gelişir.

2.Makat kanalında bulunan büyümüş hemoroid memeleri de büyük abdest yapma esnasında aşağı doğru kuvvet uygulayarak ilerleyen zamanla rektal prolabsusa neden olabilirler.

3.Kadınlarda çok ve sık doğum yapmak o bölgenin kas yapısını zayıflatarak ileri yaşlarda rektal prolabsus gelişmesine neden olabilir. Yine makat bölgesinin kas kontrolünü yapamayan felçli ve yatalak hastalarda rektal prolabsus gelişebilir.

Tedavisi Ne Şekilde Sağlanmaktadır ?

Rektal prolabsusun ilaçla tedavisi yoktur, tedavi tamamen cerrahidir. Prolabsusun seviyesi, hastanın yaşı ve hastada diğer hastalıkların mevcudiyeti gibi faktörler de dikkate alınarak hastaya uygulanacak cerrahi yöntem seçilir.Rektal prolabsus da  hasta karından (açık  veya laparoskopik  rektopeksi ameliyatları ) ya da makattan  girilerek ( özellikle hafif vakalarda longo tekniği) opere edilebilir. Operasyonun hangi şekilde yapılacağına prolabsusun tipi ve seviyesine göre hekim karar verir. Yine kesin çözüme yönelik cerrahi uygulanabileceği gibi özellikle yaşlı ve düşkün hastalarda geçici çözümlere yönelik daha küçük girişiler planlanabilir.Rektal prolabsus sıklıkla hemoroid ve makat kanserleri ile karışır. Hastalarda  genellikle daha önceden konuşmuş hemoroid tanı ve tedavisi öyküsü vardır. Çoğu hasta uzun süreler hemoroid tedavisi veya cerrahisi görmüştür. Hastaların ve siteyi ziyeret edenlerin  şunu unutmaması gerekir. Makatımız büyük abdest yapma ihtiyacını ağrısız, kanamasız ve zorlanmadan karşılamamız için vardır. Bunun dışındaki her türlü anormallik hekim muayenesini gerektirir.